Robert_Lewandowski_2010_(1)

Rekordy Roberta

1 kwietnia, 2013, 11:18 przez Michał

W Wielką Sobotę odbyła się 27 kolejka niemieckiej Bundesligi. Borussia Dortmund wygrała na wyjeździe z VfB Stuttgart 2:1. Niemały udział w tym zwycięstwie ponownie mieli Polacy. Najpierw Łukasz Piszczek zmienił kontuzjowanego Marcela Schmelzera (złamany nos), by już pięć minut później wpisać się na listę strzelców, a później – na 8 minut przed końcem meczu – Robert Lewandowski ustalił wynik, zdobywając bramkę na 2:1.

Skrót meczu:

W przypadku obu Polaków można mówić o całkiem niezłych seriach. Łukasz Piszczek trafił do siatki w trzecim meczu z kolei. Najpierw była Ukraina, później San Marino, a teraz VfB Stuttgart. Zważywszy na fakt, iż Piszczek jest obrońcą, to naprawdę niecodzienne osiągnięcie.

Zaś dla Roberta Lewandowskiego mecz w Stuttgarcie był dziewiątym kolejnym spotkaniem Bundesligi. Od połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku nikt nie może poszczycić się podobnym osiągnięciem. Oznaczo to, że Polak w tym względzie okazał się lepszy od m.in. Ulfa Kirstena, Giovane Elbera, Jurgena Klinsmanna, Miroslava Klose czy Klaasa Jana Huntelaara. W tej klasyfikacji Lewandowskiego wyprzedzają jedynie Klaus Allofs (10 spotkań z trafieniami pod rząd) oraz legendarny Gerd Muller (16 spotkań). Gdyby Robert trafiał do siatki w każdym meczu aż do końca sezonu, wyrównałby rekord tego ostatniego. W świetle powyższego, brak korony króla strzelców dla Lewandowskiego będzie wielkim rozczarowaniem. Jednak jest to całkiem możliwe, bo Stefan Kiessling z Bayeru Leverkusen traci do Polaka jedynie dwie bramki.

Trafienie Lewandowskiego przeciwko VfB było również 50 jubileuszowym golem Polaka w Bundeslidze. Tym samym od najlepszego polskiego strzelca w Niemczech, Jana Furtoka, dzieli go jedynie 10 bramek. Furtok, aby zdobyć 60 goli potrzebował 188 meczów, Lewandowski 50 bramek zdobył w zaledwie 91 grach. Daje to świetną średnią 0.55 gola na mecz. Tym trudniej nam zrozumieć niechlubną passę prawie 1000 minut bez bramki z akcji dla reprezentacji Polski. Możemy mieć tylko nadzieję, że niedługo się to zmieni…